CE İşareti

CE İşareti Fransızca "Conformité Européenné" kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Anlamı ise "Avrupa’ya Uygunluk" u ifade etmektedir.

CE işareti, bir ürün ya da ürün grubunun, Avrupa Birliği'nin Sağlık, Güvenlik, Çevre ve Tüketicinin Korunması konusunda oluşturulmuş olduğu ürün direktifleri olarak bilinen temel şartlarına uygun olduğunu gösterir. Ürün direktifleri; hangi ürünün ne tür temel şartları karşılaması gerektiğini ve/veya hangi performans seviyesinde olması gerektiğini belirler.CE işareti, ürünün satıldığı pazarda yasal olarak yer alabileceğinin bir işaretidir. CE işareti, ürünün herhangi bir uygunsuzluk durumunda, üretici firma tarafından koşulsuz geri çekileceğinin göstergesidir. CE işareti bir kalite işareti değildir, ürünün ilgili direktiflerce belirlenen tüm şartlara uygun olarak üretildiğini ve kontrol edildiğini gösterir.

CE için tanımlanmış ürün gruplarına ait uyum süreçleri ürün gruplarının tabi olduğu Bakanlıklar, diğer kamu kurumları ve Dış Ticaret Müsteşarlığınca sürdürülmüştür. Dış ticaretimiz açısından, bu işareti taşıması gerektiği halde taşımayan ürünün Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihracatı mümkün değildir. İç pazarımız açısından ise, mevzuat uyumu tamamlanmış ve zorunlu uygulamaya girmiş, ürün yönetmelikleri kapsamına giren ürünlerden CE İşareti taşıması gerektiği halde taşımayan ürünlerin ülkemiz piyasasına sürülmesi de mümkün bulunmamaktadır.

CE İşareti Taşıması Zorunlu Ürün Guruplarına Ait Direktifler

 1. Alçak Gerilim
 2. Basit Basınçlı Kaplar
 3. Oyuncaklar
 4. İnşaat Malzemeleri
 5. Elektromanyetik Uyumluluk
 6. Makine Emniyeti
 7. Kişisel Korunma Ekipmanları
 8. Otomatik Olmayan Tartı Aletleri
 9. Vücuda Yerleştirilen Aktif Tıbbi Cihazlar
 10. Gaz Yakan Aletler
 11. Sıcak Su Kazanları
 12. Sivil Amaçlı Patlayıcı Maddeler
 13. Tıbbi Cihazlar
 14. Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Ekipman, Koruyucu Cihaz ve Sistemler
 15. Gezi Tekneleri
 16. Asansörler
 17. Soğutma Cihazları
 18. Basınçlı Kaplar
 19. Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları
 20. In Vitro (IVD) Tıbbi Cihazları
 21. Radyo ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları
+90 (262) 721 12 97 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.